Skip to main content

Röyksopp – „The Girl and the Robot”

Karolina Sikora

Było sierpniowe, pochmurne popołudnie, kiedy słuchałam muzyki na spacerze i pomyślałam o jednej z piosenek, że mogłaby być soundtrackiem dla Future Law Labu. Potem miałam taką myśl o kolejnej piosence i jeszcze kolejnej, aż powstała z tego cała lista muzycznych perełek powiązanych tematycznie z przyszłością, prawem i innymi ciekawymi zjawiskami.

W imieniu FLL-u zapraszam was do podróży po utworach, które swoimi tekstami i inspiracjami korespondują z działalnością naszej wirtualnej jednostki . W każdy piątek zaprezentuję wam jedną piosenkę z mojej playlisty, dostarczając przy tym muzycznych fun factów: możecie nimi na przykład zaimponować znajomym czy rodzinie przy stole, kiedy zapadnie niezręczna cisza.

#1
„The Girl and the Robot” to drugi singiel wiodący z albumu „Junior” norweskiego duetu Röyksopp. Wokalu użyczyła w tym utworze pochodząca ze Szwecji Robyn, znana między innymi ze współpracy z tak popularnymi artystkami jak Lorde.
Jak sugeruje tytuł, piosenka opowiada o relacji pomiędzy dziewczyną a robotem. Osamotniona dziewczyna zasypia przed MTV, zabijając w ten sposób czas oczekiwania na telefon i zamartwiania się o robota-pracoholika, który nigdy nie wie, kiedy skończyć, a gdy praca już całkowicie go pochłonie, karmienie się nadzieją na jego powrót do domu przestaje mieć jakikolwiek sens, podobnie jak pozostawianie zapalonego światła na czas snu.
W moim rodzinnym domu słuchało się dużo muzyki elektronicznej – i tak poznałam ten utwór. Jako nastolatka wyobrażałam sobie dziewczynę i partnerującego jej robota, nie zastanawiałam się jednak nad tym, jak w rzeczywistości mogłoby wyglądać ich wspólne życie. Teraz wiele nauk stawia sobie pytania o współistnienie ludzi i androidów, lecz już wówczas zaczęłam wątpić w to, czy tę piosenkę należy odczytywać tak dosłownie. Kiedy pomyślimy o jej treści chwilę dłużej, może się ona okazać świadectwem innego problemu naszych czasów, o wiele bardziej przyziemnego: pracoholizmu.
Jak w prawie, tak w muzyce wiele zależy od interpretacji. Jeżeli zaciekawił was koncept relacji roboto-ludzkich, zaraz po piosence Röyksopp dodajcie do kolejki jeden z odcinków podcastu „Prawo Przyszłości”, a mianowicie rozmowę dr Ewy Górskiej z dr hab. Wojciechem Ciszewskim o seksrobotach, teoriach sprawiedliwości i miłości. A jeśli podobnie jak moje, wasze myśli powędrowały w innym kierunku, możecie wytoczyć małą walkę z pracoholizmem, zapętlić cały album Röyksopp „Junior” i wcześnie zacząć piątkową czilerę!
Pod tym LINKIEM znajdziecie playlistę, która co tydzień będzie aktualizowana o kolejne utwory. Koniecznie dodajcie ją do ulubionych!

Zobacz również: